MINISTERSKÁ DELEGACE V JESENÍKU

15.06.2020
MINISTERSKÁ DELEGACE V JESENÍKU

Početná skupina zástupců Ministerstva pro místní rozvoj (MMR), Ministerstva průmyslu a obchodu, Inovačního centra Olomouckého kraje a další hosté zavítali v pátek 12. června do Jeseníku. S vedením radnice jednali o projektu 5G pro 5 měst a poté navštívili partnery zmíněného projektu. Na závěr se zúčastnili besedy s veřejností věnované sítím 5. generace.

Program začal tiskovou konferencí, kde byli novináři seznámeni s možnostmi využití nejnovějších sítí, které nabízejí přenosovou rychlost vyšší než jeden gigabit za sekundu, což je zhruba desetkrát vyšší rychlost než stávající 4G/LTE. Tato přenosová rychlost otevírá možnosti pro celou řadu aplikací, které byly dosud limitovány nízkou přenosovou rychlostí a vysokou latencí (zpožděním odezvy). Jedním z těchto projektů je startup Oscar Senior Tomáše Poskera, který vyvíjí aplikaci, jež umožňuje zabezpečení a péči o seniory na dálku. „I současná krize ukázala, že moderní technologie jsou správnou cestou pro využití například v péči. Hospodářský růst měst a regionů je dnes podmíněn kvalitním datovým připojením, které nám umožní být konkurenceschopným regionem a přinést místním lidem příležitosti,” říká starostka Jeseníku Zdeňka Blišťanová. „Tento projekt jsme směřovali především do škol, které o projekt projevily zájem. Studentům mohou 5G sítě přinést náskok před zbytkem republiky, jedná se o spolupráci s jesenickými středními školami, především tedy s Gymnáziem Jeseník, které má R.U.R. team, což je robotická laboratoř a také s průmyslovkou, která se hodně ubírá směrem k IT. Jakési rodinné stříbro Jeseníku je firma Fenix, která se z firmy vyrábějící tepelné panely pomalu překlápí do technologické firmy a je přesně tím adresátem těchto technologií jako je průmysl 4.0.,” uvedl na tiskové konferenci místostarosta Tomáš Vlazlo. Specifikaci zamýšleného rozvoje sítě v Jeseníku popsal Ing. Jiří Stich z Inovačního centra Olomouckého kraje. Uvedl, že se bude jednat o tzv. kampusové sítě, což znamená, že se nejedná o plošné pokrytí celého města 5G sítí, nýbrž pouze o pokrytí uvnitř v budovách firem a institucí, které se projektu účastní.

Delegace se po tiskové konferenci odebrala na návštěvu k jednotlivým aktérům projektu v Jeseníku. „Robotika bez 5G sítí by v budoucnu postrádala smysl,” uvedl na setkání ředitel gymnázia PaedDr. Antonín Javůrek s tím, že nové sítě nabízejí v robotice široké možnosti. Revoluční přístupy umožní také ve zdravotnictví. Rychlost dat a nízká doba odezvy umožní robotické operace na dálku, což v praxi znamená, že pacienta třeba v Jeseníku bude moci operovat expert z kterékoliv nemocnice. Další reálné aplikace se chystají v oboru záchranářství. Delegace poté navštívila Vlastivědné muzeum Jesenicka, jesenickou průmyslovku a firmu Fenix, kdy se hovořilo o možnostech využití rychlého připojení v těchto organizacích. Nadšení členů delegace bylo patrné. „Kdo by to byl tušil, že v jedenáctitisícovém Jeseníku je tolik lidí, firem a institucí, kteří mají tolik jasných a konkrétních vizí do budoucna,” poznamenala Dr. Ing. Marie Zezůlková, ředitelka odboru regionálního rozvoje MMR. Od projektu si hodně slibuje firma Fenix, která má vysoké ambice v oblasti průmyslu 4.0. Projekt 5G pro 5 měst jí totiž poskytne technologický náskok a zvýšení konkurenceschopnosti jejich výrobků na světových trzích. Fenix se v posledních letech věnuje vývoji velkokapacitních bateriových úložišť a komplexnímu řešení vytápění objektů. Optimalizací provozů těchto systémů pomocí rychlého připojení dojde k významné úspoře spotřebované energie, a tím získává síť 5G i ekologický rozměr.

Na závěr se celá delegace zúčastnila diskuse s občany města v Kině Pohoda, která se týkala tématu 5G sítí. V první části programu zazněly přednášky předních českých odborníků, kdy do Jeseníku dorazily hned čtyři vědecké kapacity. První přednáška odborníka na elektromagnetické pole prof. Ing. Jana Vrby CSc. z ČVUT FEL pojednávala o fyzikální podstatě elektromagnetického záření. Profesor Vrba se věnuje elektromagnetickému záření od roku 1971 a spolupracuje s lékaři na aplikaci elektromagnetického záření do zdravotnických přístrojů. Panelu se také zúčastnil profesor doc. MUDr. Marián Hajdúch, Ph.D. z Lékařské fakulty univerzity Palackého a Fakultní nemocnice Olomouc, kterého doplnili jeho dva kolegové z Ústavu molekulární a translační medicíny Petr Džubák a Martin Mistrík. Přednášky byly opravdu podnětné a poskytly relevantní informace. Z nich zjevně vyplynulo, že frekvence, na kterých bude projekt probíhat, nejsou ničím novým, již několik let na nich běží například televizní vysílání. Po přednáškách byl věnován prostor dotazům z řad veřejnosti. Na otázku jedné z odpůrkyň zavádění 5G sítí, která byla přesvědčena o jeho škodlivosti, uvedl prof. Vrba: „Já se věnuji elektromagnetickému záření téměř 50 let, mám 7 vnoučat. Myslíte, že kdyby byl jakýkoliv jen náznak pochybnosti o zdravotních dopadech, myslíte, že bych mlčel, že bych se neozval? Kdybych tady viděl něco, co by mohlo ohrozit jejich život, věřte mi, že bych řval jako tygr!“

Záznam z výše uvedené besedy, po které budou následovat další setkání s odborníky, bude zveřejněn na YouTube Inovačního centra Olomouckého kraje.

Go up Manage cookies