JAK SPRÁVNĚ TOPIT A UŠETŘIT
Topná sezona je v plném proudu, a tak dovolte pár slov k vhodnosti používaného paliva a provozu zdrojů vytápění. Víte, že od 1. září 2022 bude zakázáno topit v kotlích tříd horších než 3. emisní (včetně spalovacích zařízení vlastní výroby)? Zda právě vaše zařízení vyhovuje, zjistíte při povinné pravidelné tříleté kontrole technického stavu a provozu vašeho zařízení. Pokud potřebujete vyměnit zdroj vytápění, doporučujeme informovat se na Krajském úřadu Olomouckého kraje (www.olkraj.cz/kotlikovedotace), zda máte nárok na kotlíkovou dotaci...
Pokud budete měnit spalovací zařízení, je vaší povinností nechat provést i revizi spalinových cest (komínu a kouřovodu). Neprovedení revize může být častým zdrojem problémů, kdy spalinová cesta svými parametry neumožňuje optimální provoz zdroje. Výběr nového spalovacího zařízení konzultujte s kominíkem ideálně před samotnou koupí, abyste věděli, zda je zařízení vhodné pro váš komín, nebo zda bude nutná úprava. Nevhodná kombinace zařízení a komínu může vést k těžko odstranitelným problémům, k obtěžování okolí kouřem, k nedostatečné kvalitě spalování atd.
Pořizujte si pouze zařízení výkonově vhodné pro vámi vytápěný objekt – máte-li předimenzovaný kotel, doplňte k němu akumulační nádrž o dostatečném objemu. Pokud je montáž akumulační nádrže podmínkou návodu k instalaci, je její absence porušením zákona o ochraně ovzduší a zpravidla také záručních podmínek na zboží. Akumulační nádrž umožňuje trvalý provoz kotle při jmenovitém tepelném výkonu, tento provoz je spojen s nižšími emisemi a vyšší účinností – ušetříte tedy jak své zdraví a životní prostředí, tak čas spojený s čištěním kotle a peníze za palivo.
Používejte výhradně takové palivo, které určil výrobce zdroje, a to jak pokud jde o druh, tak i o kvalitu – jedná se o povinnost provozovatele ze zákona. Dodržte také druh dřeva (např. pouze tvrdé) nebo zrnitost uhlí. Černé uhlí nelze volně zaměňovat za hnědé, které má jiné parametry. Hnědé uhlí stejně jako dřevo obsahuje vysoký podíl prchavé hořlaviny (plynné hořlavé látky), která ke svému spálení potřebuje dostatečný prostor – například klasické litinové prohořívací kotle neumožňují dostatečné prohoření hnědého uhlí, a proto hnědé uhlí do těchto zařízení nepatří. Mimochodem, kdo topí uhlím nakoupeným z Polska, pravděpodobně porušuje české zákony, neboť požadavky na kvalitu uhlí jsou v Polsku nižší než u nás.
U řady zařízení je výrobcem stanovena i maximální vlhkost dřeva (většinou max. 20 % z celkové hmotnosti, což odpovídá sušení po dobu zhruba dvou let), které lze ve zdroji spalovat. Vhodně usušené dřevo vám ušetří náklady na vytápění, protože všechna zbytková vlhkost musí být nakonec v kotli odpařena, což představuje ztrátu energie pro topný systém. Spalováním správně proschlého dřeva se také snižuje množství vypouštěných znečišťujících látek do ovzduší, vč. rakovinotvorného benzo(a)pyrenu, kterému jsou provozovatelé kotlů spalující mokré dřevo nadměrně vystaveni.
U paliv pro automatické kotle je pak nutné dodržet určitou kvalitu – obsah cizorodých příměsí a nevhodné mechanické vlastnosti či šetření na kvalitě paliva může vést k zablokování podavače paliva či k jeho poškození, a náklady na opravu pak zpravidla tuto úsporu převýší.
Spalování nevhodného paliva či odpadu vede nejen k vyšším emisím znečišťujících látek, ale způsobuje také další komplikace. Takové spalování může např. způsobit zanášení zařízení i spalinových cest dehtovými úsadami, které snižují přenos tepla ve výměníku a mohou zúžit spalinové cesty a narušit jejich funkci. Především jde ale o hořlavé látky, které mohou vést k požáru! Spalování vlhkého dřeva nebo kombinace dřeva či uhlí a odpadu může vést ke zvýšené korozi.
Odbor životního prostředí