KEŘE SE NEKÁCÍ, ALE ZMLAZUJÍ. VLIV NA HNÍZDĚNÍ PTÁKŮ TO NEMÁ
Pracovníci technických služeb v tomto období provádí tzv. zmlazování keřů. Jedná se o odborný zásah, jehož cílem je omlazení a obnova přestárlé nebo zanedbané zeleně. Na rozdíl od kácení zůstávají keře na svém místě a poměrně rychle znovu obrůstají...
Jedním z častých mýtů spojených se zmlazováním je obava, že tím dochází k narušení hnízdění ptáků. Nicméně pokud se tento zásah provádí ve vhodném termínu – tedy nejpozději časně na jaře, před zahájením vegetace – ptáci ještě svá hnízda nezačali stavět. Když keře stárnou, jejich vnitřní části postupně odumírají, větve slábnou a ztrácejí schopnost růstu. Pokud se neprořežou, jejich zdravotní stav se dál zhoršuje a keře přestávají plnit své funkce. Při zmlazování, které je šetrné a využívá přirozenou schopnost keřů regenerovat, se odumřelé části odstraní a podpoří se nový růst.
Jak to probíhá? Zmlazovací řez se provádí v době vegetačního klidu, tedy nejpozději brzy na jaře. Při tomto zásahu se všechny větve zkrátí na délku 10–20 cm nad zemí. U země tak zůstanou pouze pahýly, z nichž během několika měsíců keře znovu obrostou – vytvoří novou, hustou a zdravou zelenou hmotu.
Ve zkratce, zmlazování keřů je odborné ošetření, které je šetrné a keřům jednoznačně prospívá. Jedná se o příklad péče o zeleň, která respektuje přirozené procesy a potřeby přírody. Tento zásah je prospěšný i ptákům a dalším živočichům, kteří v keřích nacházejí útočiště. Omlazené keře jim totiž po obražení zajišťují lepší prostředí pro život.