STARÉ ŽELEZNIČNÍ PRAŽCE OHROŽUJÍ ZDRAVÍ ČLOVĚKA I PŘÍRODU

01.06.2016
STARÉ ŽELEZNIČNÍ PRAŽCE OHROŽUJÍ ZDRAVÍ ČLOVĚKA I PŘÍRODU

V souvislosti s rekonstrukcí železnice se mezi lidmi objevují staré železniční pražce. Upozorňujeme občany, že jsou zcela nevhodné  jako stavební materiál v zahradách, ke stavbě oplocení či jiným účelům. Zároveň jsou nebezpečným odpadem. Jejich přebírání do vlastnictví je dle zákona o odpadech přestupkem, za který může občan (fyzická osoba) dostat pokutu až milion korun. 

Neméně závažná jsou však rizika pro zdraví a životní prostředí. V minulosti se k impregnaci pražců používaly především dehtovité zbytky z destilací černouhelného koksu a další toxické příměsi. Jde o silně toxické až karcinogenní organické látky,  které mohou v přírodě přetrvávat desítky let. Mezi nejvýznamnější škodliviny patří polycyklické aromatické uhlovodíky. Do organismu člověka se v plynné fázi mohou dostat přes dýchací cesty, v kapalné a pevné fázi zažívacím traktem, kožní cestou a sliznicemi. Kromě přímého kontaktu je lidské zdraví ohroženo také kontaminací půdy na zahrádce, vody ve studni či vdechováním výparů. Dle výzkumů dochází k uvolnění těchto nebezpečných látek v množství až několika kilogramů z jediného pražce, přičemž toto uvolňování může probíhat i desítky let. Zdravotními riziky používání pražců však nejsou pouze rakovinotvorné účinky, ale také vlivy na dýchací soustavu, imunitu, záněty, chudokrevnost aj.

Železniční pražce jakožto nebezpečný odpad by se vůbec neměly dostat občanům do rukou, ale měly by být předány pouze firmám a podnikatelům oprávněným k jejich převzetí. Přesto bylo zjištěno, že se pražce mezi občany objevují, proto apelujeme na všechny občany, aby pražce v žádném případě nepřebírali a nevystavovali se jak hrozbě pokut, tak zejména rizikům ohrožení zdraví i životního prostředí.

Ing. Jana Kamlerová,

Odbor životního prostředí

Go up Manage cookies