Bojnice

Bojnice

Pětitisícové město Bojnice je vyhledávaným lázeňským městem na středním Slovensku. Konkrétně se nachází na pravém břehu řeky Nitry, ve střední části Hornonitranské kotliny, při úpatí Malé Magury. V regionu Horní Nitra si na své přijde jak milovník přírody, tak milovník historie. Oblast je vyhlášená svojí lidovou architekturou, bohatými tradicemi a folklórem. Najdete zde památky z období gotiky, renesance i baroka. V Bojnicích můžete navštívit gotický královský hrad, z renesance se dochovaly městské hradby. Ačkoliv rod Pálffyů dal Bojnickému zámku barokní podobu, na přelomu 19. a 20. století byl přebudován v duchu romantismu. A víte, pod okny kterého zámku se seznámila Šíleně smutná princezna Helena s princem Václavem ze sousedního království? Bylo to právě pod okny Bojnického zámku!

Bojnice jsou stejně jako Jeseník lázeňským městem. První zmínky o bojnických termálních pramenech pochází již z 12. století, první písemná zpráva o lázních Bojnice pak z roku 1549. Zajímavostí je, že ve 30. letech lázně vlastnil Jan Baťa. Okolí Bojnic je také významnou paleontologickou lokalitou s nálezy fosilií starých 66 miliónů let a s nejstarším paleontologickým osídlením na Slovensku. Bojnická ZOO je nejstarší zoologickou zahradou na Slovensku.

Jeseník je od Bojnic vzdálen zhruba 270 kilometrů. Partnerskou spolupráci mají města uzavřenu od roku 2002. Toto partnerství vychází z předchozí dlouholeté a úspěšně se rozvíjející spolupráce započaté v roce 1987.

webové stránky Bojnic

Galerie
Obrázek bez názvu