Bern

Bern

Bern, který se nachází v západní části Švýcarska, je hlavní městem této významné středoevropské země. Samotné město čítá přes 130 tisíc obyvatel, s aglomerací téměř 400 tisíc. Centrum Bernu je převážně středověké, bylo uznáno za kulturní dědictví UNESCO. Nejznámější památkou jsou tzv. Zytglogge - orloj v bernské němčině (propracované středověké věžní hodiny s pohyblivými loutkami), další zajímavostí je množství kašen, mezi nejkrásnější patří kašna Zähringrova a Simsonova.

Mezi návštěvníky města je mnoho známých a slavných osobností dějin - Casanova, který zde pobýval roku 1760, ruská velkokněžna Anna Fjodorovna, která si v dnešní bernské čtvrti Elfenau založila romantickou zahradu, či Vladimir Iljič Lenin, který zde pobýval v exilu. V Marktgasse, v jedné z nejhezčích ulic Bernu, se nachází dům Alberta Einsteina, který zde během svého osmiletého pobytu vytvořil teorii relativity.

Bern je od Jeseníku vzdálen přibližně tisíc kilometrů. Spolupráce s městem Jeseník začala v roce 1991, kdy švýcarská strana pomáhala jak svými zkušenostmi, tak financemi k rozvoji území Jesenicka (např. zlepšení telekomunikací, dopravní infrastruktury, ale také zpracování regionálního rozvojového programu). Švýcarská spolupracovala domácími zástupci, kteří pracovali v jednotlivých odborných skupinách (např. pro cestovní ruch, zemědělství, vodohospodářství atd.), členové těchto týmů se zúčastnili odborných stáží ve Švýcarsku. V rámci švýcarské pomoci byly realizovány i další projekty, např. vznik informačního centra v prostorách radnice v roce 1994, které švýcarská strana podpořila financováním poradců, zakoupením nábytku a softwaru, tisku propagačních materiálů, stážemi pracovníku IC ve Švýcarsku apod. Protože jednou z hlavních oblastí spolupráce byl cestovní ruch a lázeňství, podíleli se Švýcaři také na obnově lázeňské infrastruktury a pramenů - na jejich náklady byl zbudován Bernský pramen u cesty z lázní na Pomezí.

webové stránky Bernu

Galerie
Obrázek bez názvu