Neuburg an der Donau

Neuburg an der Donau

Neuburg na Dunaji (Neuburg an der Donau), bývalé residenční město knížat Falcko-neuburských, která městu dala jeho nezaměnitelnou renesanční podobu. Dnes je tak téměř dvaceti osmi tisícový Neuburg považován za renesanční a kulturní srdce Bavorska. Leží mezi Mnichovem, Augsburgem a Ingolstadtem, na úpatí horského pásma Fränkische Alb v malebném údolí Dunaje, druhé nejdelší řeky Evropy.

Díky své bohaté historii, sbírkám vzácných uměleckých děl, živým uličkám a náměstím je lákavým cílem pro milovníky věků minulých. Kulturním centrem a přehlídkou historické architektury je nejstarší jádro města „Altstadt“. Chloubou je residenční zámek, zámecká kaple, či kostel Hofkirche, bývalý klášter sv. Uršuly, Horní brána, provinční knihovna Provinzialbibliothek a mnoho dalších. Státní galerie vlámského barokního malířství se pyšní 150 obrazy největších vlámských mistrů, jako jsou Rubens, Van Dyck, Teniers nebo Brueghel. Neuburg je v Německu známý Letní akademií pro výtvarná umění, tanec, divadlo a hudbu, jakož i pro Mezinárodní týden pro starou hudbu.

Kdo nemá příliš rád historii a ruch města, pro něj je jako stvořené okolí Dunaje. Milovník přírody nalezne v okolních lužních lesích a  loukách na 40 druhů orchidejí, potká zde volavku, kormorána či ledňáčka, zdomácněl zde bobr. Průběh řeky můžete sledovat ze sedla kola od jejího pramene až k Černému moři z cyklostezky příznačně nazvané Podunajskou. Po stopách starých Římanů se můžete vydat po Via Raetica. Můžete se toulat blízkými lužními lesy, rybařit, vyplout přímo na Dunaj. A kde se koná největší a nejmrazivější plavání v Evropě? Každý rok na přelomu ledna a února v Neuburgu na Dunaji!

A to samozřejmě není vše. Nedaleko města se nachází romantický lovecký zámeček Grünau nebo také poutní kostel Heilig Kreuz v Bergen. Finkenstein nabízí úchvatný pohled do údolí Dunaje. Do minulosti lze také nahlédnout v nedalekých jeskyních Mauerner Höhlen, kde před 80 000 lety pobývali neandrtálci a jeskynní medvěd.

Jeseník je od Neuburgu vzdálen téměř 600 kilometrů. Partnerskou spolupráci mají města uzavřenu od roku 2000.

webové stránky Neuburgu an der Donau

Galerie
Mezinárodní plavání v Dunaji
Mezinárodní plavání v Dunaji