GAMASPOL JESENÍK: O futsalu, sportu a životě s novým předsedou AC Gamaspol

GAMASPOL JESENÍK: O futsalu, sportu a životě s novým předsedou AC Gamaspol

Dlouholetý předseda jesenického futsalu Jiří Gnida v roce 2020 skončil na pozici předsedy klubu. Neodchází ale úplně, působit bude dále jako vedoucí týmu mužstva mužů. Předsednickou štafetu po něm převzal kapitán týmu Patrik Plhák, ve vedení oddílu se pak nově objevili také další dva noví mladí funkcionáři Jan Vavrač a Jan Řezníček. S Patrikem Plhákem jsme pohovořili o chodu klubu, jeho vizích či o aktuální nelehké situaci, která zasáhla všechna odvětví lidské činnosti sport nevyjímaje.

Byť mezi funkcionáři patříte mezi mladší ročníky, v klubu se již pohybujete delší dobu. Máte připraveny vize, kterými byste chtěl klub posunout dále?
Ano, měli jsme připravenou určitou změnu v chodu klubu a zapojení více lidí do fungování, ale bohužel jsme teď museli vše stopnout a čekáme, kdy se zase budeme moct pustit do práce na našem cíli, kterým je návrat do první ligy.

Jakým způsobem zasáhla chod klubu současná krize?
Zasáhla nás velmi. Když jsme nastoupili do vedení Gamaspolu, měli jsme připravené určité změny do nové sezony. Ať se to týká herních věcí, přes tréninky všech našich mužstev, až k samotným fanouškům. Pro ně jsme si pro letošní sezonu nachystali týmová trička, čepice a další věci, ale s příchodem druhé vlny koronaviru jsme všichni ztratili tu hnací sílu. S prodlužováním situace, která je teď kolem halových kolektivních sportů, jsme byli vyzváni futsalovým svazem, abychom se vyjádřili, jak dále postupovat. Jednohlasně jsme se shodli, že rozjíždět sezonu, o které nevíme, kdy začne, jestli se dohraje a jakým způsobem se bude hrát, je pro nás z ekonomického hlediska naprosto neperspektivní. Raději letos ušetříme peníze a použijeme je v následující sezoně, která snad bude již regulérní.

Kromě předsednictví klubu jste také trenérem týmu žen. Je mezi jesenickými dívkami o tento sport zájem? 
Celkem ano, ale určitě by to mohlo být ještě lepší. Letos nám některé holky skončily, ale na druhou stranu k nám přišly i nové tváře. Touto cestou bych chtěl oslovit i další dívky, které by měly zájem si zahrát nebo zatrénovat, ať nemají strach a ozvou se.

Otázka „futsal versus fotbal“ je pro mnoho nadějných hráčů jistě velké dilema. Dá se zvládat hrát oba sporty na kvalitní úrovni či to není možné?
V jesenických poměrech to určitě možné je. Je to jedna z věcí, kterou bych chtěl změnit – skloubit fungování obou sportů. Nevím proč, si většina lidí myslí, že futsal je pro fotbal něco špatného. Když se podíváte do Brazílie, tam to funguje tak, že mladí kluci a holky hrají jenom futsal a až později začínají hrát fotbal. Samozřejmě tím nechci říct, že bychom to tak měli dělat v Jeseníku, ale určitě si myslím, že každému, kdo chce být dobrý ve fotbale, by futsal pomohl. To platí i naopak.

Jako hráč jste si zahrál proti čtrnáctinásobnému mistrovi ČR z Chrudimi. Jaké to bylo?
Bylo to náročné. Je vidět, že nevyhrávají jenom díky štěstí. Ale na druhou stranu musím říct, že jsme ze zápasů s Chrudimí mohli odejít se vztyčenou hlavou. Především poslední dva vzájemné pohárové zápasy v naší hale se nám povedly a byli jsme Chrudimi rovnocenným soupeřem.

Chrudim je špička v Česku, světovému fotbalu pak vládnou Brazilci. V čem tkví jejich výjimečnost?
Co se týče Chrudimi, u nich je to o profesionalitě a mentalitě, kterou do týmu přinesl jak v minulosti trenér Cacau, tak v současnosti trenér Felipe Conde. Ale je to jenom můj názor a těch aspektů jejich dlouhodobého úspěchu bude určitě víc. U Brazílie ve fotbale i futsale je to tak, jak už jsem psal u předchozí otázky. Je to symbiózou obou sportů. Od mala hrají na malém prostoru v malém počtu, tím podstupují více soubojů, mají méně času na rozhodování, a to je posouvá dále. Naopak u nás hrají děti na půlce fotbalového hřiště osm na osm nebo více. Někteří se za celou dobu nedostanou k míči, potom můžeme těžko srovnávat naše české hráče s těmi jihoamerickými.


Stále patříte mezi aktivní hráče, takže futsalu věnujete mnoho času, ale co jiné sporty? Máte ještě jiné oblíbené?
Asi mám rád všechny sporty, snad kromě volejbalu. Pořád se věnuji aktivně fotbalu a s manželkou jsme si koupili kola, takže, když máme volný čas, jedeme i se synem někam na výlet. Ale vzhledem k už tak nabitému volnému času se k jiným sportům bohužel nedostanu.

Vy i vaše manželka se věnujete futsalu. Co Váš syn? Půjde ve vašich šlépějích?
Dost se to nabízí, ale kdo ví, co ho bude bavit. Určitě chceme, aby sportoval, proto se už teď snažíme, aby si ke sportu našel vztah. Ale jestli bude hrát zrovna futsal, to se uvidí.  Samozřejmě bych za to byl rád, ale nechceme ho do ničeho nutit, aby si k tomu pak třeba nevypěstoval odpor.  Jeho rozhodnutí budeme respektovat a podporovat ho, ať už si vybere futsal nebo úplně jinou aktivitu.

Jeseník je pověstný velmi dobrou diváckou atmosférou, především nyní v nové hale jsou zápasy opravdovým zážitkem. Co byste závěrem vašim fanouškům vzkázal?
Chtěl bych jim poděkovat za podporu, kterou nám prokazují už pěknou řádku let, ať už ve staré hale v Jeseníku, v Mikulovicích a teď konečně i v nové jesenické hale. Prostředí, které nám při zápasech vytváří, je něco neskutečného a v celorepublikovém měřítku patří k tuzemské špičce. Chtěl bych jim popřát pevné zdraví v této nelehké době a dobrý vstup do nového roku 2021. Doufám, že se zase všichni brzy potkáme v naplněné hale při jednom z našich zápasů!

Za rozhovor děkuje Jan Mrosek

Další informace o klubu na www.jesenik-futsal.cz.

Fotografie
Obrázek bez názvu
Gamaženy