Národní síť Zdravých měst České republiky

Národní síť Zdravých měst České republiky

Národní síť Zdravých měst České republiky (zkráceně „NSZM ČR“) je asociace municipalit, které jsou zapojeny do mezinárodního programu Zdravé město OSN-WHO.

Posláním asociace je propojovat municipality a odborné organizace v České republice ke spolupráci v systematické podpoře zdraví a kvality života a k aktivnímu uplatňování udržitelného rozvoje na místní, regionální, národní i mezinárodní úrovni.

Ačkoliv Zdravé město má organizační zázemí úřadu, není pouhou „úřední aktivitou“. Je zejména projektem komunitním – otevírá se prostor pro posilování aktivity a zájmu obyvatel. Ve Zdravých městech lze najít dobrý příklad toho, co jak v praxi znamenají pojmy:

  • strategické plánování a řízení na místní úrovni s ohledem na kvalitu života, zdraví a udržitelný rozvoj, založené na datech a expertních analýzách;
  • aktivní participace místní veřejnosti, získávání zpětné vazby a projednávání záměrů;
  • plánování pro zdraví - analýzy zdravotního stavu, zdravotní plány a politiky;
  • kvalitní správa věcí veřejných (good governance).

NSZM ČR pravidelně získává akreditaci ze strany WHO vůči platným mezinárodním standardům pro evropské sítě Zdravých měst. Nástrojem k realizaci mezinárodního programu Zdravé město a region je v podmínkách České republiky Metodika NSZM pro města, obce a regiony.

Metodika NSZM ČR vznikla a je rozvíjena ve spolupráci s řadou odborných partnerů, např. Univerzitou Karlovou a dalšími vysokými školami a odbornými institucemi. Metodika NSZM je online know-how báze navzájem propojených doporučení, která jsou formulována na základě zkušeností řady pokročilých členů asociace NSZM ČR – měst, obcí, mikroregionů i krajů.

Cílem této metodiky je podat přesné návody pro postup k uplatňování udržitelného rozvoje, podpory zdraví a kvality života na místní a regionální úrovni v ČR. NSZM ČR je akreditovanou vzdělávací institucí (akreditace MV ČR).

(zdroj: www.zdravamesta.cz)