FENIX SKI TEAM JESENÍK: Fenix Ski Team Jeseník se připravuje na novou zimní sezonu

FENIX SKI TEAM JESENÍK: Fenix Ski Team Jeseník se připravuje na novou zimní sezonu

Jeden z dlouhodobě nejúspěšnějších klubů na Jesenicku Fenix Ski Team Jeseník se připravuje na novou zimní sezonu. O tom, co se chystá a jak to dnes se sportem vypadá, jsme si popovídali s Petrem Kubíčkem, předsedou klubu.

Co vás čeká v letošní zimní sezoně 2020/2021?
Věřím, že nás čeká sezona plná dobrých sněhových podmínek a přeji si co nejméně vnějších vlivů na tréninkové a závodní podmínky ze strany vlády. Chtěli bychom ty nejmenší pořádně naučit lyžovat a dopřát jim soupeření s místními v regionu, žáky pak vytáhnout na republikové závody v Česku i na Slovensku, s dorostenci úspěšně bojovat o řadu TOP 10 v republikovém formátu. S juniory, U23 či dospělými pak směřujeme na připravovaný II. nejvyšší formát závodů v Evropě - OPA CUP do Nového Města na Moravě.

Kteří závodníci patří mezi želízka v ohni pro tuto sezonu?
Na ty nejlepší výsledky směřujeme a hledíme až k těm nejstarším kategoriím. Daří se nám (v posledních letech) mít pod křídly naše mužské reprezentanty ČR - Adama Fellnera a Honzu Pechouška. Věřím, že i letos budou moci obyvatelé Jeseníku držet pěsti našim borcům na světovém poháru či TOUR DE SKI. Taktéž očekáváme další výsledkový růst našich reprezentantů do 23 let - Vladimíra Kozlovského a Kima Žalčíka. V juniorech pak očekáváme ohnivé výsledky FENIXÁKŮ a reprezentantů v jednom - Kuby Strouhala a Jolanty Byrtus. 

Jak vypadá pro letošní rok běžecké lyžování v areálu Za Podjezdem?
Jsme připraveni s partnerským mikroregionem Jesenicko upravovat původní trasy. Snad bude k dispozici dostatek přírodního sněhu. Řešíme nyní možnosti umělého zasněžování (revize sněžného děla) a elektrické přípojky pro novou sezonu. Jakmile bude možné v areálu lyžovat, dáme veřejnosti vědět přes facebookové stránky klubu.  Dále pracujeme na projektu AIS - tedy Arény Individuálních Sportů. Ta nabídne v nedaleké budoucnosti výborné podmínky pro celoroční sportovní aktivitu široké veřejnosti.

Již několik let spolupracujete s místním gymnáziem, které nabízí možnost studovat ve třídě zaměřené na sport. Jak tato spolupráce funguje?
Chtěl bych moc poděkovat panu řediteli PaeDr. Antonínu Javůrkovi, Mgr. Stanislavu Jurníkovi či Mgr. Šárce Hynkové, za dlouholetou práci a přípravu kolem společných i individuálních potřeb a možností ve sportovní přípravě běžeckého lyžování. Máme nejlepší podmínky na celé Moravě a Slezsku. Patříme mezi TOP 5 sportovních klubů v republice. Každému v republice, kdo přemýšlí o studiu na střední škole, plně doporučuji kombinaci Gymnázia Jeseník a FENIX SKI TEAM Jeseník.

Jakým způsobem zasáhla klub současná koronavirová krize?
Před první vlnou jsme stihli dobře potrénovat, ale díky zrušeným republikovým závodům v březnu jsme nedokázali již vše prodat. V posledních měsících jsme pak intenzivně ovlivněni podmínkami vlády v našich tréninkových aktivitách a také jsme se nemohli porovnat na regionálních lyžařských bězích v širším regionu Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Ač jsme sport individuální a trávíme většinu našich tréninkových jednotek v průběhu celého roku venku, je pro nás důležitý kontaktní výkon ve větší skupině, vzájemné soupeření a skupinový klubismus. Dodržujeme parametry nařízení a zároveň se snažíme vzdáleně motivovat mládež ke konkrétním tréninkům, které je ve sportovní kariéře posunou dál. Je to ovšem náročné...

Často zaznívají hlasy, že dnes děti sedí jen doma u počítače a jít ven je rodiče musí nutit. Jak pohybovou aktivitu dnešní mládeže vidíte vy?
Souhlasím s tím, že obecně děti a dorost jsou ochromeni okamžitým uspokojením z her, sociálních sítí či internetových médií. Je to “nová” závislost podávaná od útlého věku, což považuji za velmi složité a problémové. Děti již v šesti až deseti letech očekávají soupeření, chtějí rychlé úspěchy v kariéře, podvědomě v nich ta potřeba rychlého požitku je. Abychom ovšem dovedli svěřence až do dospělé reprezentace, je nutné se věnovat širokému spektru sportovních dovedností dětí a postupně vhodně specializovat sportovcův um do juniorské kategorie. To jsou dva rozdílné póly, na kterých se snažíme balancovat. Hledáme průsečíky každého jedince. Děti opravdu vyrůstají v jiných životních podmínkách, mají jiné potřeby. Věřím, že společnou prací rodičů a našich trenérů jsme i v dnešním světě zodpovědně schopni ukázat krásu našeho sportu v dlouhodobém horizontu.

V zimě tráví vaši svěřenci většinu času na běžkách, ale co léto, jakým sportům se věnují, aby zůstali fit?
Abychom mohli v zimě brázdit krásně vyřezané stopy v blízkém okolí (Jeseník, Paprsek, Červenohorské sedlo, aj.) nebo na republikové úrovni v Krkonoších, Jizerkách či v Krušných horách, je třeba se zaměřit na celoroční budování sportovního těla i ducha. Připravujeme pro naše členy tréninkové jednotky běhu, kola, koloběžky, bruslí, kolečkových lyží, obecné i speciální síly či různé atletické prvky jednotlivých disciplín. Často řadíme pro zpestření kolektivní sporty jako fotbal, volejbal nebo rugby. Základním podmínkou je pohyb venku, protože není špatného počasí, ale špatně oblečeného sportovce. 

Uskuteční se v letošním roce v Jeseníku a jeho okolí zajímavá lyžařská akce, na kterou byste naše čtenáře pozval?
Připravujeme v krásném datu 2. 2. 2021 druhý ročník akce “Lyžuj Lesy”. Děti, které třeba i nikdy na běžkách nestály, mají možnost si vypůjčit lyžařský materiál a formou zábavné trasy vyzkoušet kouzlo běžek a pohybu na sněhu. Doufáme, že již v té době vládní nařízení poleví a děti se tak postaví v konkurenci místních škol nejen na startovní čáru, ale společně na závěr oslaví ty nejrychlejší, udělají si fotku s ambasadorem závodu a třeba vytvoří nové osobní kontakty nebo si najdou nové kamarády. 
 

Poslední otázkou je, kde by se o vašem klubu čtenáři dozvěděli více?

Určitě doporučuji sledovat náš Facebook a Instragram, kde budete zásobení aktualitami ze světa běžeckého lyžování, našeho klubu a také se dozvíte o akcích, které připravujeme.

Za rozhovor děkuje Jan Mrosek

Další informace o klubu na www.feje.cz.

Fotografie
Petr Kubíček se věnuje tréninku jesenické mládeže
Štafeta - běžecké lyžování není jen individuální sport