SKI ŘETĚZÁRNA: Sport dá dětem schopnost vyrovnat se s neúspěchem, říká předsedkyně klubu SKI Řetězárna, Veronika Peštuková

SKI ŘETĚZÁRNA: Sport dá dětem schopnost vyrovnat se s neúspěchem, říká předsedkyně klubu SKI Řetězárna, Veronika Peštuková

Sjezdové lyžování patří na Jesenicku mezi tradiční sporty. Historie klubu SKI Řetězárna sahá až na počátek 70. let minulého století. O tom, jak se sjezdovému lyžování v Jeseníkách daří, jsme si popovídali s předsedkyní klubu Veronikou Peštukovou.

Váš lyžařský oddíl začal svou činnost přímo v Jeseníku na svahu Fučík, který již ale nějakou dobu nefunguje. Vy jste měla možnost na Fučíku lyžovat, jaké to bylo ve srovnání s dnešními sjezdovkami?
Nebyla jsem u počátku lyžování na Fučíku, ale lyžovala jsem tam. Byl to vlek, na kterém lyžař jezdil s pomocí vlastní kotvičky, kterou si na cestu dolů omotal kolem pasu a na každém sloupu jste doufal, že vás ozubené kolečko „nevyhodí“. Lyže i sjezdovka nebyly tak rychlé jako dnes, kdy terén upravený rolbou je mnohem rychlejší. Většinou jste se odpojil z lana na konci louky, ale výjimečně se stalo, že bylo dost sněhu a dalo se vyjet až na konec a jet tzv. průsmykem.

Z Jeseníku jste se přestěhovali na Ostružnou, kde provozujete vlastní vlek a chatu. Co tato starost obnáší?
Protože už koncem sedmdesátých let nebyla jistota dostatečného množství sněhu na Fučíku, vybudovali členové našeho oddílu vlek a chatu v Ostružné. Mít vlastní zázemí je výhoda, ale i starost zajistit údržbu vleku i chaty, dřevo na topení, provoz a obsluhu vleku. A ráda bych zdůraznila, že všichni členové pracují pro náš klub bez finanční odměny. Opravdu jedeme stále v režimu brigád pro klub. Že pracují pro náš klub rodiče aktivních dětí, se dá pochopit, ale že přijdou pomoci s organizací závodu starší členové, kterým děti již dávno odrostly, a tito mrznou půl dne jako brankoví rozhodčí na svahu, zadarmo, mě vždy moc potěší. Na chatě a sjezdovce v Ostružné pořádáme zimní i letní soustředění dětí, závody, tréninky. V posledních letech ale máme problém se sněhem – nemáme totiž zasněžování, a tak jsme odkázáni na přírodní sníh. Také musíme řešit úpravu sjezdovky rolbou. V minulosti jsme měli vlastní rolbu nebo jsme si ji pronajímali. V posledních letech se nám osvědčilo zajištění úpravy svahu rolbou dodavatelsky. Když není sníh na naší sjezdovce, trénují děti na Červenohorském sedle, kde spolupracujeme s trenérem ze SKI klubu Šumperk. V minulých letech jsme trénovali i v Petříkově ve spolupráci s místními lyžařskými kluby.

Budoucností každého klubu je jeho mládež. Je na Jesenicku o sjezdové lyžování na zájem?
O rekreační sjezdové lyžování zájem je, to vidíte v návštěvnosti lyžařských středisek. O závodní lyžování velký zájem není, ale závodní sjezdové lyžování není masovým sportem a nejsme jediným lyžařským klubem, který se sjezdovému lyžování v našich horách věnuje. V současné době nemáme děti v mladších dětských kategoriích. V roce 2021 jsme oslavili padesát let existence našeho klubu, a tak věřím, že budeme fungovat i v dalších letech, pro další děti.

V kolika letech děti začínají s lyžováním?
První obloučky se učí děti asi ve čtyřech letech. Mladší děti nemají jezdit v tyčích. Lyžování je musí bavit a mají se naučit správnou techniku oblouku při volném lyžování.

Věnují se děti od svých začátků všem disciplínám nebo jen některým?
Základem je naučit děti správný carvingový oblouk, tedy při volném lyžování, ne v tyčích. Do čtrnácti let závodí děti jen v obřím slalomu a od žákovských kategorií i ve slalomu.

V letních měsících se někteří vaši svěřenci věnují travnímu lyžování. Jaká jsou jeho specifika oproti klasickým lyžím?
Travnímu lyžování se věnují tři naši členové a mají velmi dobré výsledky – první místo v Českém poháru v kategorii předžačky a čtvrté místo v kategorii mladší žáci. Zároveň se naši „trávaři“ účastní také mezinárodních závodů, kde se pravidelně umísťují na předních příčkách. Travní lyže jsou něco mezi lyžemi na sníh a kolečkovými bruslemi, ale jsou podstatně kratší, 65 až 100 cm. Lyžáky používáte stejné, jako na lyžování na sněhu. Na travních lyžích poznáte asi největší rozdíl, když budete chtít zastavit – nezastavíte smykem patkami lyží, ale obloukem do protisvahu.

Každoročně pořádáte vlastní závod, pojmenovaný Cena skřítka Ostružníka. Kdy se koná a pro koho je určen?
Je to veřejný závod v obřím slalomu pro děti od tří let a pro dospělé neomezeného věku. Koná se na naší sjezdovce v Ostružné v měsíci únoru. Letos se uskuteční již 14. ročník v sobotu 12. února.               Závod si získal své příznivce a každoročně se ho účastní na sto závodníků.

Kromě pořádání vlastního závodu jezdíte s dětmi také po jiných akcích. Kde všude závodíte?
Naše děti se účastní regionálních závodů Jesenického poháru, Poháru Orlických hor, což jsou závody v obřím slalomu. Děti a junioři závodí ve slalomu v územních kvalifikačních závodech (např. v Karlově, Koutech, Dolní Moravě) a v obřím slalomu v Rychlebském poháru, případně i v Sudetském poháru. Několikrát si naši závodníci v žákovských kategoriích vyzkoušeli i závod v superobřím slalomu. Úspěšní závodníci se účastní republikových kvalifikačních závodů. V letní sezóně se jedná o Český pohár a mezinárodní Grasski FIS & Children Cup. Mezinárodní závody se konají na ověřených sjezdovkách vhodných pro travní lyžování, a to v Rakousku, Německu, Švýcarsku, Itálii a na Slovensku.

Sport není jen o dosahování výsledků, ale dá dětem také mnohé do života. Vidíte to stejně také u lyžování?
Souhlasím s vámi. Sport dá dětem schopnost snášet nepohodlí a vyrovnat se s neúspěchem a prohrou, přát kamarádovi výhru, i když já jsem neuspěl. Ale dá dětem i prožitek společné radosti, potřebu pomáhat si, radost z chvil prožitých s partou, na které budou vzpomínat celý život.

Jak váš klub ovlivnila doba covidová?
V zimě 2021 se nejely žádné závody a děti vůbec netrénovaly. Na naší sjezdovce jsme po několika letech měli dost sněhu, ale nemohli jsme pustit vlek. Letní sezona proběhla téměř bez komplikací a až na pár výjimek bylo možné závody na travních lyžích uskutečnit.

Co byste závěrem vzkázala příznivcům sjezdového lyžování?
Má smysl naučit děti závodnímu alpskému lyžování – budou lépe ovládat své lyže. A když budou i ohleduplní k ostatním, nebude tolik úrazů na sjezdovkách a všichni se vrátí spokojeni domů.

Za rozhovor děkuje Jan Mrosek

Další informace o klubu na www.skiostruzna.cz.

Fotografie
Obrázek bez názvu
Obrázek bez názvu
Obrázek bez názvu