KARATE KLUB JESENÍK: I v dnešní době je součástí karate tradice a etika, která obzvláště u některých profesionálních sportů mnohdy chybí, říká Svatopluk Sekanina st., předseda Karate klubu Jeseník

KARATE KLUB JESENÍK: I v dnešní době je součástí karate tradice a etika, která obzvláště u některých profesionálních sportů mnohdy chybí, říká Svatopluk Sekanina st., předseda Karate klubu Jeseník

Karate možná stále patří v Česku mezi exotické sporty, ale v Jeseníku má tento sport, pocházející z dalekého Japonska, již přes třicet let mnoho příznivců a jeho klub patří v Jeseníku mezi nejúspěšnější. To potvrdil na nedávném mistrovství světa v Istanbulu, kde žákyně ukořistily několik cenných kovů. O tom, ale také o mnohém dalším jsme si popovídali s předsedou Karate klubu Jeseník Svatoplukem Sekaninou.

Karate řadíme mezi sporty, více mu ale sluší pojmenování bojové umění. Co pro vás znamená karate?
Máte pravdu, karate v tradiční formě vzniklo jako bojové umění, i když ve své podstatě spíše jako jeho obranná forma. Ráz sportu mu dodalo až jeho přenesení na evropský či americký kontinent a jeho popularizace. I v dnešní době je součástí karate tradice a etika, která obzvláště u některých profesionálních sportů chybí. Úcta k soupeři a fair play je tak základním pilířem tohoto sportu. Tento princip se snažíme vštípit našim svěřencům nejen během sportovních utkání, ale také do jejich života.

Mezi bojová umění patří také judo, box nebo jiu jitsu. Jaká jsou specifika karate v porovnání s ostatními bojovými uměními?
Judo, aikido a jiu jitsu patří mezi tradiční japonská bojová umění s podobnými specifiky i etikou a v podstatě jejich prvotní stránkou je vždy obrana. Ne ve všech se pořádají velké mezinárodní soutěže a spíše zůstávají u tradičních forem. Box jako evropský sport má u nás mnohaletou tradici a na rozdíl od sportovního karate je plnokontaktní.  

Jak se dostalo karate do Jeseníku?
Začátky a vznik karate v Jeseníku se datují už do konce 80. let minulého století, konkrétně do roku 1987, kdy tento atraktivní a u nás exotický sport do Jeseníku přinesli kolegové Jiří Krajčík a Jiří Daniš, kteří se s karate seznámili při svých studiích na vysokých školách. Klub byl původně zaregistrován ještě pod hlavičkou tehdejší TJ Rudné doly. Karate v Jeseníku bylo v té době záležitostí pár nadšenců z řad dospělých a studentů. Až po roce 1990, s příchodem akčních filmů, se zájem o karate rozrostl i mezi mládeží a k naší nemalé spokojenosti trvá do současnosti.

Jesenické karate dosáhlo za svou existenci mnoha úspěchů. Které řadíte nejvýše?
Asi bych navázal na předchozí otázku, za největší úspěch považuji právě trvalý zájem o karate mezi mládeží a množství frekventantů, které klubem prošlo. Když budu trochu neskromný, myslím, že to bude i přístupem a poctivou prací vedení jesenického karate klubu, za kterou bych tímto rád kolegům a trenérům poděkoval. Samozřejmě se dá jen těžko určit, který úspěch je nejcennější z pohledu získaných titulů a medailí, jestli tituly mistrů republiky, titul mistryně Evropy, vítězství v národních i mezinárodních pohárových turnajích nebo čerstvé medaile z mistrovství světa v Istanbulu z 5. listopadu, kdy naše starší žákyně získaly celkem šest medailí. Pokud bych se měl trochu vrátit k tradicím karate, řekl bych, že důležitější než cíl je ona cesta.

Jak si vede současná mladá generace a jak vypadá budoucnost jesenického karate?
Je v tom určitá kontinuita, současná generace v klubu vyrostla na úspěších generací předchozích, kdy je to často i tradice rodinná a motivací může být právě atraktivita sportovního karate.

Karate se letos dostalo také na program olympijských her, a to symbolicky právě v Tokiu. Přinese tento fakt karate větší popularitu?
Je nesporné, že tak velká propagace karate, jakou přinesly olympijské hry v Tokiu, má nesmírný význam pro rozvoj a popularizaci. Je jen na škodu, že na příštích olympijských hrách karate nebude.

Máte nějaký vzor, ke kterému vzhlížíte vy nebo vaši svěřenci?
Je těžké hledat u nás dospělých konkrétní vzor, asi to zpočátku byli trenéři a tehdejší osobnosti sportovního karate u nás i v zahraničí, u mládeže pak většinou hvězdy akčních filmů Bruce Lee, Jean-Claude van Damme a podobně.

Karate je bojovým sportem, tak by se mohlo zdát, že bude spíše mužskou záležitostí. Jak je to s dívkami ve vašem sportu?
V jesenickém klubu je to tak asi na půl a zájem je stejný jako u předchozích generací. Dá se říct, že právě děvčata jsou v tréninku i soutěžích mnohem zodpovědnější i cílevědomější než chlapci. Jejich kvalitu a zapálenost také jednoznačně ukazují nedávné výsledky na mistrovství světa.

V Jeseníku se konají významná soutěžní klání, plánujete nyní nějaké?
V loňském roce měl proběhnout již 25. ročník mistrovství Moravy a Slezska, bohužel z důvodu covidových opatření se nekonal a stejně to bylo i letos. Turnaj má tradici s mezinárodním přesahem a byla by škoda v ní nepokračovat. Bohužel se kalendář karatistických akcí plánuje s předstihem na další rok, je tedy těžké najít vyhovující termín, když nevíme, jaká opatření nás, v souvislosti s další možnou epidemií, čekají. V letošní druhé polovině roku klub uspořádal soutěž Krajský přebor v karate Olomouckého kraje a Pohár talentů Olomouckého kraje. Do konce letošního roku již žádné akce na domácím tatami nepřipravujeme a soutěžící se už jen soustřeďují na nadcházející mistrovství republiky.

Jak váš klub ovlivnila doba covidová?
Nejen že znemožnila pokračovat v tradičním turnaji, jak již jsem zmínil výše, ale v podstatě znemožnila tréninky i omezila frekvenci soutěží. Jsem rád, že většina našich závodníků se s touto situací vyrovnala a o to více trénovala individuálně, na výsledcích to pak bylo znát.

Co byste závěrem vzkázal příznivcům?
Chtěl bych především všem příznivcům, sponzorům, rodičům, soutěžícím a hlavně městu Jeseník poděkovat za podporu, bez které si fungování klubu nedovedu představit. Pro zájemce o karate pořádáme každoročně od října do května následujícího roku kurz s možností pokračovat v dalším cvičení v klubu.

Za rozhovor děkuje Jan Mrosek

Další informace o klubu na facebookovém profilu Karate Klub Jeseník.

Fotografie
Mistrovství světa v karate v Istanbulu 2021, zleva Nela Poskerová, uprostřed Svatopluk Sekanina ml. a Viktorie Sekaninová. Foto: archiv klubu
Obrázek bez názvu