JESENÍK, MĚSTO PRO ŽIVOT

JESENÍK, MĚSTO PRO ŽIVOT

Už dneska je žití v Jeseníku alternativou pro lidi mající blízko k přírodě, aktivní lidi či nadšené sportovce anebo pro ty, co hledají klid a harmonii rodinného života. Kdo nemá problém s absencí dálnice a rychlovlaku, spolehlivě zde najde všechnu potřebnou občanskou vybavenost a infrastrukturu, no a pro jedince z žebříčku Forbes tu máme i letiště ;-)

Navíc, některé důležité parametry, podle nichž si vybíráte místo pro život, se v Jeseníku daří zlepšovat. Tak schválně, vyjmenujte věci, jež má vysněné místo mít a my vám povíme, co z toho si u nás odfajfkujete. Životní prostředí - OK, tady se cítíme velmi silní, hřebeny Jeseníků a malebné Rychlebské hory, panenská příroda zarámovaná bezkonkurenčně čistým ovzduším. Zdravotnictví - fajn, nemáme specializované kliniky, ale máme zde nemocnici a polikliniku, které nyní investují velké prostředky do modernizace obou zařízení. Máme zde také mnoho odborných lékařů a hlavně světové lázněVzdělávací systém - nás nenachytáte, dostatečné kapacity v mateřských školách, moderně smýšlející základní školu, k tomu zajímavou nabídku středních škol. Bydlení - rostoucí nabídka stavebních parcel a plány města na bytovou výstavbu. Píšete si to? Zábava, sport a volný čas - nemáte šanci využít všeho, co se zde nabízí, v podstatě jen společenský analfabet se tu bude nudit. Komunitní život - naše město za tohle vytrvale sbírá plusové body u lidí, co zde žijí, ale i od těch, co o Jeseníku jenom ví. A sní :-o Další zajímavé tipy a náměty vám dají v sekci Volný čas na městské webu nebo přímo fyzicky v Informačním centru Jeseník v Katovně.

Chcete rovnou kontakt na matriku? Ptáme se proto, že u nás máte dveře otevřené. Jeseník je skvělé místo pro život a my věříme, že už brzy bude velmi žádanou adresou. Nebo na tom aspoň makáme! "Jeseník je za odměnu", začíná se zde vžívat motto jedné místní firmy.

TAKHLE TO TU ŠLAPE
lázněJsme bývalé okresní město s 11 081 obyvatel (k 1.1.2020), kde se třeba vloni narodilo 118 nových patriotů. Celý okres stojí na něco přes 38 tisících obyvatel, kteří žijí na jednom z nejlepších míst v zemi. My si myslíme ;-) O to, že nezaměstnanost je na rekordně nízkých hodnotách, aktuálně pod hranicí 4 %, se kromě celé české ekonomiky zasluhuje vedle státu a města v rolích zaměstnavatelů i soukromý sektor. Jenom ve stavebnictví tu působí téměř 250 subjektů. Silně je u nás zastoupen průmysl, hlavně strojírenství s přibližně dvěma stovkami subjektů, je významným chlebodárcem. Díky důležitému cestovnímu ruchu se v ubytovacích a stravovacích službách pohybuje na 150 podnikatelů, to je rovněž nějaká ta stovka pracovních míst. Pro dokreslení, v Jeseníku je aktivních asi 290 obchodních společností, takže nákup a prodej tady funguje a jede.

ZELENÉ MĚSTO VE VŠECH SMĚRECH
Jasně, že teď nám v tom dělá paseku/y kůrovec, ale 62 % rozlohy katastru města tvoří lesy, to už je solidní porce kyslíku a stínu a místa k odpočinku, co říkáte? Mluvíme-li o zeleném městě, zahrnujeme v to i společensky zodpovědné chování města a zeleňjeho obyvatel, v němž je třídění plastů, papíru, skla, tuků a kovů naprostou samozřejmostí. Silnou stránkou je i práce s bio odpadem, který stejně jako komunální svážejí městské technické služby. Mimochodem, Jeseník pravidelně získává ocenění za rozsah a kvalitu recyklace. Momentálně vedeme debaty o budování vodních ploch určených k zadržování srážkové vody. Na některých městských pozemcích přemýšlíme o změně přístupu k sečení trávy a vedle toho se snažíme být nápomocni firmám a domácnostem při získávání dotací vylepšujících ekologii města, např. kotlíkové dotace apod.

ZDRAVÍ NA PRVNÍM MÍSTĚ
Máme zde soukromou nemocnici, která pod vedením společnosti Agel neustále zvyšuje kvalitu poskytované péče. Podle plánů vedení bude v nejbližších letech investováno okolo 300 milionů korun. Vedle nemocnice jsou ve městě tři zdravotní střediska s ordinacemi většiny lékařských profesí, a k tomu několik sólo ordinací. Na mnoha místech kritická situace se zubaři se Jeseníku netýká, kromě několika dobrých zubařů tu máme dokonce zubní kliniku Centrum zubní péče. Ta je zároveň školícím střediskem dentistů z celé ČR. Díky přítomnosti Priessnitzových léčebných lázní mají občané k dispozici četné zdravotní i regenerační procedury.

ŠIROKÁ NABÍDKA VZDĚLÁVÁNÍ
Začíná to kvalitou mateřských škol, které v pěti budovách nabízejí dostatečnou kapacitu a vy nebudete mít problém svoje dítě umístit. Základní školu máme jednu, zato působí ve třech budovách - nabízí klasické vzdělávání, má třídy se speciálním sportovním zaměřením a od školního roku 2019/20 ZŠ Jeseník nově poskytuje i alternativní vzdělávání formou Montessori. robotiŠiroká je v Jeseníku také nabídka středního školství. Výkladní skříní je gymnázium (vč. nižšího stupně), kde jsou zaměřeni kromě všeobecného směru na robotiku (rozšířená výuka) anebo sport (cyklistika, lyžování, lezectví). Najdete zde průmyslovou školu, ta od školního roku 2020/21 počítá s oborem informační technologie. Dále jsou to Hotelová škola Vincenze Priessnitze a obchodní akademie a Střední škola gastronomie a farmářství, třeba s unikátními obory umělecký kovář, sedlář, včelař. Na vysokou musíte do větších měst nebo do 40 minut vzdálené polské Nysy. Ostatně na vztazích právě s polskou univerzitou město Jeseník intenzívně pracuje, tohle je příležitost. Aktivní je na Jesenicku i častá alma mater zdejších studentů, Univerzita Palackého v Olomouci. Ještě v oblasti vzdělávání a rozvoje svých dětí místní rodiče kvitují pestrou nabídku zájmových kroužků v rámci Střediska volného času DUHA. Váženou institucí je Základní umělecká škola se světovými úspěchy Dechového orchestru mladých a vítanou je přítomnost velikého počtu sportovních oddílu a klubů. Tradiční a silné jsou běžecké lyžování, karate, cyklistika, fotbal či mažoretkový sport aj. Kompletní přehled o vzdělávání na Jesenicku si můžete udělat na webových stránkách Vzdělávání Jesenicko.

BYDLENÍ JE ZÁKLAD
projektPokud jde o řešení otázky bydlení, přímo ve městě Jeseníku, případně v jeho blízkém okolí, je slušná nabídka stavebních parcel. Kromě sólo pozemků probíhá nebo brzy začne probíhat nejméně na třech místech výstavba rodinných domů (lokality Luční II., Na Pile, na Lipovském kopci). Trh s nájemními byty zahrnuje asi 5200 bytů, z čehož město jich drží pouze 100. Ostatně i proto zvažuje, jak naloží se zasíťovaným pozemkem na Dukelské ulici (3000 m2), na němž by mohl vyrůst bytový dům klidně se 40 byty. Další záměr na výstavbu bytů je zastupiteli diskutován na Raisově ulici. Vedení města hledá společnou řeč s místními developery, které by to mohlo zajímat. Přirozeně zde funguje několik velkých síťových, ale i lokálních realitních kanceláří majících v nabídce pozemky a byty či domy k pronájmu i ke koupi, sledujte jejich nabídky na internetu.

MÁME TU VELKÝ BYZNYS I MALÉ A STŘEDNÍ PODNIKÁNÍ
Alfou a omegou ekonomického rozvoje regionu je šlapající hospodářství samozřejmě jedoucí na vlně růstu celé země. Jenže my to tu máme v lecčems těžší, a proto jsme zvyklí pro úspěch udělat víc. Mnoho firem je tu déle než 20 let. Určitým symbolem opravdu odpracovaného úspěchu je jesenický FENIX Trading, výrobce téměř všeho, co se týká elektrického vytápění. Inovace, expanze po Evropě a 150 pracovníků v Jeseníku dostaly Fenix až k 1,5 miliardovým tržbám. Silné zastoupení zde mají i strojírenský a kovoobráběčský průmysl, v nichž nachází uplatnění desítky až stovky místních, ostatně jde o pro Jesenicko tradiční obor. Zástupcem je třeba EUROHARD. Je-li něco synonymem nadregionálního úspěchu 'z nuly', pak rozhodně módní značka WooX, která drží prapor zašlé slávy textilního průmyslu na Jesenicku. fenixMluvčím firmy je (ne)skutečná postava Richarda Wooxe, jíž zákazníci WooXu milují. Další chloubou je rodinná firma Gastro Mach, odborník na profesionální kuchyně s působností v ČR a na Slovensku. Zmínit se sluší i kosmetický Naturfyt-BIO, nedávno přestěhovaný do super moderní výrobní haly za 200 milionů. Začíná se zde však formovat také technologická základna, z níž už vzešly i reálné byznys plány. Ten má třeba Oscar Senior. A tím, že ve městě nově máme i coworkingové centrum, očekáváme další posilování IT oboru. Ale místní ekonomika nestojí jen na velkých a na těch s fakt dobrou hlavou, homo sapiens potřebuje i hmotné statky, takže zdejší šikovné ruce mají mnozí řemeslníci. Speciálně nám dělají radost i různé malé manufaktury pracující s lokálními surovinami.

NABÍZÍME PESTRÝ KOMUNITNÍ ŽIVOT
slavnostVíte, v čem si město Jeseník vedlo nejlépe v šetření platformy Obce v datech? V 'indexu sounáležitosti', kde jsme brali nejvyšší možný počet bodů 10. A co to znamená? Že v Jeseníku působí opravdu velké množství spolků a zájmových sdružení, jež mají lví podíl na tom, jak to v Jeseníku "po práci" žije. Taky proto, že radnice mnoho těchto subjektů podporuje. Takže tu máme světový Restaurant Day, populární farmářské trhy s místními produkty, nechybí tématické společenské akce typu vítání jara, pálení čarodějnic, dýňové slavnosti, vánoční trhy, pivní festival a mnoho jiných. Z těch nejaktivnějších pořadatelů zmíníme vedle MKZ Jeseník třeba Sudetikus či Zahradu 2000.

SPORTOVAT MŮŽETE OD RÁNA DO VEČERA, OD JARA DO ZIMY
Dalo by se vytesat, že "Jeseník je město sportu", přičemž zdaleka nejpříznivější přírodní podmínky tu mají běžecké lyžování a cyklistika, těmi nejtradičnějšími pak jsou pro kluky fotbal, pro dívky mažoretky. halaFérové je říci, že tím to ani zdaleka nekončí. S novou sportovní halou jsou na vzestupu halové sporty, jako florbal, futsal či basketbal. Velkých úspěchů dosahuje oddíl karate. O zájem sportujících dětí a mládeže se uchází i další sporty, z nichž zmíníme alespoň některé - lezení, tenis (i ten stolní), bikros, gymnastika, divoká voda, šachy... a pro nejmenší děti od tří let ve městě skvěle funguje pohybová školička. Důležité zmínit, že vše výše uvedené lze pěstovat závodně i jen rekreačně, venku i pod střechou, individuálně i týmově. Přirozeně se tu dá nádherně provozovat turistika. Nemáte šanci za jednu sezónu obejít všechny turistické atrakce, natož prochodit všechny značené trasy. Holt, Klub českých turistů to umí. A nejen díky lázním tu máme mnoho příležitostí k posportovní regeneraci, třeba v městském wellness centru či na stolech několika zdejších fyzioterapeutů.

KULTURA? JE A BUDE
kinoŘíkají nám to i Jeseníčáci žijící v Praze, že kulturní nabídka je tu vážně bohatá. A i když sem nikdy nepřijedou U2, o kvalitní zábavu nemáme nouzi. Hlavním organizátorem jsou Městská kulturní zařízení, pod něž patří Divadlo Petra Bezruče, Kino Pohoda, zbrusu nová knihovna, ale i pořádání festivalů, koncertů, výstav, přednášek apod. A k tomu všemu si Jeseník či Jesenicko za svoje bydliště vybralo mnoho schopných a kulturu znalých lidí, kteří rozšiřují už tak bohatý kalendář kulturních a společenských akcí. Můžete být příznivcem vážné hudby, fandou divadla, metalistou nebo alternativcem, všichni si přijdete na své. Říká se, že za poměrně vysokou úrovní zdejší kultury mj. stojí dlouholeté působení Základní umělecké školy, z níž se rekrutují hudebníci i výtvarníci.

NIKOHO NENECHÁME BEZ POMOCI
Ne všichni jsme zdraví a silní na to, abychom se mohli dostat i jen k základním životním potřebám. Náš region a město jsou připraveni na to, že je zde určitá skupina lidí závislých na podpoře a pomoci druhých. Ať budete jen staří nebo k tomu i nemocní, ať za problémy bude hendikep nebo zkrátka jen méně štěstí v životě, místní sociální sektor vám s potížemi pomůže. Radnice je ve spojení se všemi hlavními hráči na poli sociálních služeb a z jejich práce jasně vidíme, jak jim jde o kvalitu a rozsah poskytovaného servisu. Spoléhat se můžeme třeba na Charitu Jeseník, Zahradu 2000, Darmoděje, Boétheiu a další neziskovky plné obětavých zaměstnanců a dobrovolníků. Tohle nás skutečně hřeje u srdce.

SVĚTOZNÁMÉ LÁZNĚ TU MÁME
lázněTipujeme, že mnozí z vás o Jeseníku slyšeli v souvislosti s jesenickými lázněmi, které roku 1822 založil jako první vodní lázně na světě Vincenz Priessnitz. Ve své době sem jezdily celebrity z celého světa a i dnes jsou lázně vyhledávaným cílem, zejména pro komplexní rehabilitace, léčbu onemocnění dýchacích cest, štítné žlázy, ale také při kožních problémech. Stále populárnějšími jsou v Priessnitzových léčebných lázních rekondiční pobyty, protože třeba venkovní balneo park je opravdu povedený. Z přítomnosti lázní profitují i obyvatelé Jeseníku, jimž slouží celá venkovní infrastruktura, jako balneo, dětský Háj víly Ozdravy, muzeum lega a všechny prameny. Rovněž lázněmi pořádané akce pro děti i dospělé místní lidé čile využívají.

JESENICKÉ PRAMENY
Naprosto speciální zmínku zasluhuje fenomén vodních pramenů, kterých je v okolí lázní, ale i na protilehlém kopci pod Zlatým chlumem několik desítek. Město se ve spolupráci s dobrovolníky a místními nadšenci snaží prameny a drobné památky udržovat, aby sloužily jako vítaná zastávka k osvěžení během procházek a výletů. Prameny spojují různé naučné stezky jak v lázních, tak třeba v městském parku. Více informací o pramenech a dalších drobných památkách naleznete na webu Jesenické prameny či v knize Atlas jesenických pramenů od místního rodáka a experta na prameny Lukáš Abta, který se pramenům věnuje přes 15 let. Voda je pro město zvláště v dnešní době velmi důležitá, proto se město aktivně angažuje také ve společné firmě Vodovody a kanalizace Jesenicka, která se stará o dodávky vody pro obyvatele města. 

MŮŽETE NÁM DO TOHO KECAT
Jsme přesvědčeni o tom, že vedení města, radě i zastupitelům, jde o blaho občanů a zdravý rozvoj města. Přesto nemáme patent na rozum a rádi si vyslechneme váš názor. Nemusíte kvůli tomu nutně kandidovat ve volbách. Radnice má několik poradních komisí a výborů, do nichž se snaží nominovat zejména odborníky na témata tvořící agendu dané komise/výboru, a taky v nich dává prostor aktivním občanům, jimž není budoucnost Jeseníku lhostejná. Řeší se v nich rozvoj a investice města, kvalita vzdělávání či situace sportu. Že to s udáním správného kurzu města Jeseník myslíme vážně, dosvědčuje i fakt, že zde máme profesionálního městského architektka a od září 2019 i nové Oddělení strategického rozvoje, od nějž si hodně slibujeme. Kromě toho se vedení města snaží setkávat a budovat vztahy s obcemi a městy, u nichž některé věci fungují lépe a hledají u nich inspiraci i rady, jak dosahovat lepších výsledků ve správě města.

tvoříme jeseníkSe stejnou motivací podporujeme a nasloucháme studentskou radu i radu seniorů, vznikají také další iniciativy, které podporují rozvoj tohoto regionu, jako je třeba platforma positivJE. No a letos poprvé jsme se pustili do participativního rozpočtování. Za aktuálně moderní slovo jsme dosadili reálný milion, který jsme poprvé nabídli našim občanům. Sešlo se nám mnoho námětu, některé z nich se dočkají realizace. Sledujte to a fanděte na Tvoříme Jeseník.

Zdroj textu: positivJE

facebook   instagram   youtube   web

Vzdělávání:
Mateřská škola Jeseník, Jiráskova 799
Mateřská škola Jeseník, Křížkovského 1217
Mateřská škola Karla Čapka Jeseník
Mateřská škola Kopretina Jeseník
Základní škola Jeseník
Základní umělecká škola Jeseník
Středisko volného času DUHA Jeseník
Gymnázium Jeseník
Průmyslová škola Jeseník
Hotelová škola Vincenze Priessnitze a Obchodní akademie Jeseník

Střední škola gastronomie a farmářství Jeseník

Kultura:
Městská kulturní zařízení Jeseník

Sociální služby:
Centrum sociálních služeb Jeseník

Zdravotnictví:
Jesenická nemocnice
Jesenická poliklinika

Další:
Městská policie Jeseník
Technické služby Jeseník