SKATEPARK: Otevření nového skateparku v Jeseníku se blíží

SKATEPARK: Otevření nového skateparku v Jeseníku se blíží

V loňském roce začala stavba jesenického skateparku, který stojí na místě toho původního na Šumperské ulici. Na jaře tohoto roku probíhají dokončovací práce a budoucí návštěvníci skateparku se již brzy dočkají otevření areálu. O tom a mnohém dalším jsme si popovídali s jednou z nejvýraznějších postav místního freestylového hnutí, Lukášem Glauschem.

Freestylové sporty jsou v poslední době velmi oblíbené mezi mládeží, dokonce se letos objeví na olympijských hrách. Kdy a jak vás tento sport okouzlil?
Freestylový sport mě okouzlil zhruba ve dvanácti letech, chvíli potom, co jsem přestal hrát fotbal. Vlastně jsem se hledal v tom, co pro mě bude opravdu dlouhodobě zábavné. Začal jsem jezdit na jesenické bikrosce, ovšem ne závodně. To ale moc dlouho netrvalo. Pak jsem zkoušel jezdit tzv. dirt, ale to mě také až tak nechytlo. Pak jsme začali s klukama chodit do skateparku. Viděli jsme tam starou gardu, jak jezdí na skejtech, a v hlavě mi cvaklo, proč to nezkusit. Sehnali jsme desky a snažili jsme se něco odkoukat. Strávili jsme denně mnoho hodin ve skateparku bez sebemenšího posunu dál, ale pak přišel den, kdy se mi podařil jeden trick, který jsem dlouho trénoval. Byl to neskutečný pocit štěstí – poprvé na desce s kolečky vyskočit do vzduchu a dopadnout. Přímo tohle pro mě byl start k dlouholeté cestě v tomhle sportu. Při pohledu zpět musím také poděkovat staré gardě. Naučili mě pár základů a dali hodně důležitých rad.

Brzy nás čeká otevření areálu. Jaké prvky uživatelům nabídne?
Skatepark nabídne různorodé překážky, jak už pro skateboard, BMX či scoot (freestylové koloběžky). Pro skateboardy je hlavně stavěna street plaza (část napodobující reálnou ulici, schody zábradlí atd.), ale své místo budou mít také v zadní části skateparku v radius zóně. BMX a scoot mají taky svůj prostor jak už na street plaze, tak i v části plné radiusů a ostatních překážek. Za nás je to perfektní projekt, kde si každý přijde na své. Tímto bych chtěl poděkovat zhotoviteli stavby za perfektní komunikaci přímo s námi uživateli a za samotný výsledek. Děkujeme!

Plánujete slavnostní zahájení fungování skateparku?
Ano, plánujeme. Chtěli bychom to udělat ve velkém stylu. Za tu dobu, co jsme čekali na nové sportoviště, už jsme opravdu natěšení. A to nejen my, ale spousta lidí z celého okresu. Samozřejmě bude záležet na aktuální covidové situaci. V plánu máme akci na celý víkend. V pátek oficiální otevření areálu, přestřihnutí pásky, volné jízdy pro všechny a k večeru soutěže o věcné ceny. Byli bychom také rádi, kdyby nám na večerní odpočinek zahrála nějaká místní kapela. Co se týče soboty, po mnoha letech by se měli jet v Jeseníku skateboardingové závody napříč všemi kategoriemi – ať už úplní začátečníci, tak profíci, mladiství i dospělí. A to o tzv. první Jesenický pohár a samozřejmě další věcné ceny. Večer bychom chtěli zase zakončit s nějakou místní kapelou. Neděle by pak měla být pohodová, plná volného jezdění. To je naše představa. Ale řešíme také finance, na nich bude záviset, zda se akce odehraje v tomto rozsahu nebo bude skromnější.

Máte ambici pořádat v Jeseníku závody pravidelně, případně na jaké úrovni?
Ano, máme, jak už skateboardingové závody, tak i freestyle BMX. Doufáme, že se nám podaří někdy uspořádat závody i v sekci scoot. Chtěli bychom každoročně uspořádat aspoň dva závody. Někdy to půjde, někdy ne, ale je neskutečné, jak jdou tyto sporty nahoru a jsou čím dál populárnější, takže si myslím, že zájem bude. Věřím také, že nám kolektiv lidí, který jsme si za ty roky vytvořili, vždycky pomůže k tomu, aby to tak bylo. A nedílná součást je opět město – to, jak se k tomu postaví.

Bude Skatepark určen především pro jesenickou mládež nebo má ambici přitáhnout návštěvníky z celého okolí?
Především bude určen pro jesenickou mládež, která je přímo v místě, ale dovolím si říct, že pro naši komunitu je skatepark taková malá turistická atrakce. Tak jako my dojíždíme třeba do Šumperka nebo do Vrbna, tak návštěvníci budou jezdit k nám. Máme ohlasy třeba ze Zábřehu či Ostravy, že se těší až si náš skatepark projedou. Takže toto sportoviště bude sloužit jak pro širokou veřejnost, tak i pro návštěvníky z poza hranic našeho okresu.

Do skateparku zavítají občas také menší děti, plánujete pro ně nějakou možnost, jak se zapojit či se něco přiučit?
Určitě máme v plánu v rámci sportovního klubu, který budeme zakládat, pořádat tréninkové dny, kdy budeme radit menším sportovcům, jak se správně protáhnout před jízdou, kde dělají chybu, co by měli zlepšit a na co by se měli soustředit, aby se zase posunuli o kousek dál. V neposlední řadě také jak správně jezdit ve skateparku, tedy pokud by byl o toto zájem. A určitě bude možnost i mimo tyto dny se s námi poradit. Naše parta, která se kolem tohoto sportu pohybuje, je totiž taková velká rodina.

Skatepark, to nejsou jen skateboardisté. Jaké disciplíny se ve freestylových sportech skrývají?
To je pravda, k naší freestylové rodině patří také freestyle BMX, kde máme několik výrazných zástupců, jako je třeba Filip Nepustil, který to s námi táhne od začátku a podporoval nás až do výsledného finále. Další nedílnou součástí naší freestylové rodiny je scoot (freestylové koloběžky). I zde máme člověka, kterým se jim hodně věnuje – Luděk Všetička. 

Zmínil jste, že plánujete založit sportovní klub, který zaštítí tento sport…
Ano. Plánujeme jej založit a vnímáme to jako nezbytnou součást budoucího fungovaní, kvůli pořádání různých akcí a závodů, a také našemu vnitřnímu fungování v rámci skateparku. I kolektiv to vyžaduje, co se týče naší prezentace. Sice jsou naše sporty volnočasové a nikým neřízené, ale i tak z mého pohledu je důležité mít takový klub. Proto jsme určitě pro tuto možnost a plně jí využijeme.

Kde bychom se o vašich aktivitách dozvěděli více?
Nejčastěji jsou novinky přímo na našich facebookových a instagramových stránkách skatepark Jeseník či na webových stránkách, které jsou zatím ve zkušební verzi.

Co byste závěrem vzkázal všem, kteří se těší na nový jesenický skatepark?
Všem, co se těší stejně jako my, bych chtěl poděkovat za neskutečnou podporu, hlavně když probíhalo rozhodující jednání na zastupitelstvu města! Ukázali jste neuvěřitelnou sílu, kterou jsme proměnili na neskutečně vysněné sportoviště. Pamatuju si to, jako by to bylo včera. Další velký dík patří především Václavu Urbanovi za jeho profesionální přístup a vstřícné jednání od začátku až do konce. Teď už jen počkat až přestane řádit covid-19 a hurá do skateparku! Těšíme se na společné skvělé zážitky!

Za rozhovor děkuje Jan Mrosek

Další informace o klubu na facebookovém profilu skatepark Jeseník.

Fotografie
Skatepark
Skatepark (Foto: Tomáš Neuwirth)
SKATEPARK: Otevření nového skateparku v Jeseníku se blíží
SKATEPARK: Otevření nového skateparku v Jeseníku se blíží
SKATEPARK: Otevření nového skateparku v Jeseníku se blíží