Sportovní klub eSeNBáci funguje již přes šestnáct let. Byť jsou horská kola spíše modernější disciplínou v rámci cyklistiky, řadí se eSeNBáci mezi tradiční sportovní kluby na Jesenicku. O tom, jak se jim v Jeseníkách daří, jsme si popovídali s prezidentem klubu Janem Glombičkem a dalšími členy klubu přímo na jejich tradičním jarním soustředění, které tentokrát proběhlo v Náměšti na Hané.
Váš klub se zaměřuje na horská kola. Jaká jsou jejich specifika oproti jiným cyklistickým disciplínám?
U horských kol je více kladen důraz na socializaci členů a společenskou stránku akcí. A právě proto se specializujeme na tuto disciplínu. Je to navíc relativně jednoduchý sport, který není ani nijak náročný na materiálové vybavení.
Jak vznikl název vašeho klubu a co znamená?
Vzpomíná zakladatel a emeritní prezident Tomáš Knotek: Klub jsme založili z hecu při snowboardování na Ramzové. Název je variací na zkratku pro snowboarding – SNB. Postupem času se z letní cyklistické přípravy stala hlavní náplň klubu a na prkna začal sedat prach. Postupně se zvyšoval počet členů a začali jsme pořádat i vlastní akce a závody na horských kolech. Nemáme jen neobvyklý název, ale i fungování klubu není úplně tradiční. Nemáme ambice zakládat mládežnická družstva, shánět trenéry apod. Rádi se setkáváme, pořádáme různé akce, a přitom si rádi zasportujeme. Jediná soutěž, která v nás občas vyvolá záchvat soutěživosti, je seriál závodů na horských kolech Jesenický šnek. Tento seriál jsme v minulých letech několikrát vyhráli v kategorii týmů. Naši členové se na fungování Jesenického šneka i podílí, např. zajišťují výsledky a plánování seriálu. Poslední věcí, která nás odlišuje, je to, že se nebereme až tak moc vážně.
Hokejista používá hokejku, tenista raketu, horské kolo je oproti tomu poměrně složitý mechanismus, na kterém se během závodu může leccos pokazit. Je tedy potřeba být během závodu také sám sobě mechanikem?
Jak říká náš člen Martin, když závodníkovi na třicátém kilometru praskne duše, tak není od věci si ji umět vyměnit. Opravdu nechcete tlačit kolo zbytek trasy v nepohodlných tretrách. Proto je výhoda zvládnout alespoň základní dovednosti.
Od roku 2011 pořádáte vlastní závod s názvem Šumná jízda. Jak závod probíhá a pro koho je určen?
Náš závod je specifický tím, že vždy probíhá jako na drátkách. Tedy mimo poslední dva roky, kdy se nám ty drátky trochu pocuchaly (kvůli covidu). Letos by však již mělo vše tradičně proběhnout od registrace, přes samotný závod, vyhlášení výsledků a závěrečnou společenskou událost. Na závodě přivítáme rádi každého, kdo je ochoten zaplatit startovné. Samozřejmě děti a mládež mají start zdarma.
Druhým závodem, který se napevno zařadil do jesenického cyklistického kalendáře, je Čas-OFF-kA na Šerák. V čem je závod specifický?
Hlavní specialitou je to, že se jedná asi o jedinou časovku s hromadným startem. Vloni to byl dokonce závod s nejvyšší účastí na Jesenicku. Proto pro nás nebylo překvapením, že letos na akci dorazí i Česká televize se svým přenosovým vozem. Celkově je to dosti náročný závod (s nejvyšším převýšením na jeden kilometr), a přesto se ho účastní opravdu široké spektrum účastníků v čele s několika hrdiny ve věku starších 70 let. Poslední specialitkou je to, že u ostatních závodů se používá občerstvení různých typů a značek, ale tady je to vždy Šerák!
Jak si vede na horských kolech dnešní mladá generace?
Už to není, co to bejvávalo. Když jsme byli mladí my, tak tehdejší mladá generace byla daleko šikovnější.
Od olympijských her v Atlantě se pravidelně horská kola objevují na programu her, dokonce z roku 2012 má Česko zlatou medaili z této disciplíny. Pomohla účast na OH popularizaci tohoto sportu?
Asi ano, každý sport, který se objeví na programu OH je automaticky více vidět. V ČR je sledování sportů velmi oblíbené, takže každý úspěch domácího sportovce na vrcholné akci pomáhá k popularizaci daného sportu.
Fenoménem dnešní doby jsou elektrokola, nejdříve spíše silniční, dnes i horská. Co říkáte na jejich boom?
Náš emeritní prezident Tomáš, který sám e-bike na delších trasách využívá, tyto stroje logicky neodsuzuje. Mohou pomoci při kompenzaci postižení nebo nižšího výkonu následkem vyššího věku. Elektrokola by však neměla sloužit ke kompenzaci lenosti u mladých a zdravých cyklistů. Ale jednotný názor od nás neuslyšíte, každý má na to svůj pohled. Určitě se všichni shodneme na tom, že kvůli těmto samohybům se viditelně zvýšil počet cyklistů na hřebenech, kam se dříve tolik lidí nedostalo. Naštěstí je i spousta dalších míst, kde prakticky nikoho nepotkáte.
Jak váš klub ovlivnila doba covidová?
Samozřejmě velmi, prakticky se zastavila činnost našeho spolku, jelikož setkávání a společné akce jsou naší prioritou. Museli jsme zrušit dva ročníky Šumné jízdy, celkový počet závodů klesl na minimum a setkání taky prakticky zmizela. Zůstaly nám jen tradiční čtvrteční vyjížďky.
Jeseníky jsou vyhledávanou oblastí milovníků horských kol. Máte své oblíbené místo v Jeseníkách, kam rád jezdíte?
Například náš člen Jakub doporučuje Studniční vrch a jeho okolí. My ostatní zase například rádi zajíždíme na Medvědí kámen, kde jsou nádherné výhledy. Ve výsledku je to vlastně jedno, stačí vyrazit kamkoli, kde je les, potok a klid. Ale suverénně nejpopulárnější je v našem týmu průzkum neznámých míst, která ještě neznáme. Takže je dost pravděpodobné, že naše letošní nejoblíbenější místo ještě neznáme.
Co byste závěrem vzkázali příznivcům horských kol?
Neseďte doma a dorazte se s námi podívat na nějakou akci. Hned první je super závod Rychlebská 30 MTB v Račím údolí 7. května. Není nutno rovnou závodit, atmosféra na těchto akcích je velmi příjemná a člověk stráví odpoledne ve společnosti pohodových lidí.
Za rozhovor děkuje Jan Mrosek
Další informace o klubu na www.esenbaci.com.