RAFT TEAM JESENÍK: Jeseník má dva mistry České republiky v eskymování

RAFT TEAM JESENÍK: Jeseník má dva mistry České republiky v eskymování

Členové Raft Teamu Jeseník získali na Mistrovství České republiky v eskymování první místo v kategorii C1 i K1. Nejlepší mezi kajakáři byl Jan Lukáš a mezi kanoisty pak Vítězslav Ručka, který obsadil také druhé místo mezi kajakáři. O tom, jaká specifika má tento sport, jsme se bavili našem rozhovoru.

Honzo, když se řekne Eskymák, většině čtenářů se asi vybaví obyvatel severních oblastí, se kterým ale určitým způsobem eskymák ve vodáckém slangu také souvisí. Co to vlastně eskymák je a k čemu se používá?
JL: Eskymák neboli eskymácký obrat, je záchranný manévr po převrácení lodi. V kajakářství se to hlavně používá jako záchrana před tím, aby se nemuselo vylézat z lodi. A je to hlavně bezpečnější než vylézaní z lodi.

Víťo, kdy jste udělal svého prvního eskymáka?
VR: Svého prvního eskymáka jsem udělal někdy na úplném začátku svého závodění, jelikož jízda a eskymácké obraty na kajaku nebo kánoi jsou mimo jiné součástí naší zimní přípravy.

Honzo, mnoho z nás má zkušenost ze školního vodáckého kurzu, kdy se svezlo na uzavřené lodi, ale převrátit se, to byla asi pro většinu z nás velká obava. Bylo pro vás ze začátku psychicky těžké se nebát převrátit a být chvíli ponořen hlavou dolů?
JL: Tak samozřejmě, že ze začátku to bylo velice obtížné, protože je to docela nezvyk být hlavou dolů, neschopnost dýchat, a ještě k tomu sedět v lodi.

Vám se to již asi nestane, ale co když se eskymák nepovede?
JL: Dostat se z kajaku je velice jednoduché. Když na něm jezdíte, máte na sobě špricdeku, neboli šprajdu. Je to neoprenová krytka pro loď, aby se do ní nedostala voda. Abyste se dostali z lodi, tak tuto šprajdu strhnete a pak se již z lodi dostanete.

Jakým způsobem se při eskymáku orientujete pod vodou?
JL: Pod vodou se moc orientovat nedá, jelikož ta voda může být neprůhledná a nejde tak nic vidět. Takže než se převrátím, tak se snažím zapamatovat, v jaké jsem zrovna situaci. Důležité při provedení eskýmaka je správně provedený pohyb – opřete o pádlo a pomocí boků si napomůžete při zvednutí.

Je potřeba pro soutěžní eskymování nějaké speciální vybavení?
JL: Za speciální vybavení se může počítat helma, protože kajak, pádlo a šprajda je základ. Helmu používají mladší kategorie, jako například junioři.

Jak probíhá soutěžní disciplína a jak se měří výsledky?
JL: Soutěžní disciplíny jsou dvě, první je počet eskymáků za určitý čas, který činí 30 vteřin. To se dělá na místě. Druhá disciplína je, že se jede na šířku bazénu. Spočívá to v tom, že se odrazí od kraje bazénu a nasměruje se na druhou stranu. Cestou se musí udělat 3 eskymácké obraty, dotknout se druhé strany a na zpáteční cestu další 3 eskymácké obraty. Jenže tento rok to bylo jiné, a to v tom, že po odražení se udělaly 3 eskymácké obraty, na druhé straně se vzalo druhé pádlo a s ním se nazpátek udělal jeden eskymácký obrat. Takže se eskymovalo se dvěma pádly zároveň. Výsledky se měří tak, že se počet eskymáků z první disciplíny odečtou od času druhé disciplíny. A pak čtyři nejlepší postoupí do finále.

Víťo, kde trénujete?
VR: Přes sezonu trénujeme v Bělé pod Pradědem, kde členové našeho oddílu zřídili menší slalomovou trať. Zde se zaměřujeme primárně na rafting, ovšem občas zabloudíme i na jednomístnou loď.

Je rozdíl dělat eskymáka v bazénu a na řece?
VR: Rozhodně je. Na bazéně je klidná voda a člověk nemusí tolik dávat pozor, zda nenarazí na překážku nebo kámen.

Eskymování je jednou ze specifických disciplín ve vodních sportech, věnujete se také dalším disciplínám?
VR: Náš oddíl se primárně zaměřuje na závodní rafting. Ovšem někteří členové se aktivně účastní i kajakářských závodů, nejčastěji slalomů.

Čemu se chcete v budoucnu věnovat nejvíce?
VR: Osobně mám nejblíže k raftingu. Nicméně velice rád bych si v budoucnu chtěl zkusit  kayakcross, nebo rychlostní či sjezdové kajakářství.

Pokud by si někdo chtěl vyzkoušet eskymování, je možné se k tomuto dostat na Jesenicku?
VR: Určitě! Jestliže by si někdo rád zkusil eskymování nebo jízdu na kajaku, náš oddíl je schopen po domluvě tento trénink zajistit.

Kluci, vodní turistika patří v Česku mezi oblíbené kratochvíle, máte oblíbenou řeku, kterou rádi sjíždíte?
JL: Já rekreačně jezdím jen hodně zřídka. Mezi řekami, na kterých se jezdil závody, je pro mě oblíbená řeka Kamenice v Plavech.

VR: Osobně řeky rekreačně nejezdím, ale ze závodů mám nejradši Vltavu. Konkrétně Čertovy proudy (část pod Lipenskou přehradou).

Za rozhovor děkuje Jan Mrosek

Další informace o klubu na www.raftjesenik.cz.

Fotografie
Stupně vítězů kategorie K1: 1. místo Jan Lukáš, 2. místo Vítězslav Ručka. Foto: archiv klubu
Jan Lukáš v akci. Foto: archiv klubu